КОСТЕНКО вважає, що високозбагаченим ураном та ядерною зброєю треба було розпорядитися з вигодою для держави

«Головне, щоб США і Росія сприяли продовженню наукових ядерних досліджень в Харківському фізтеху», - заявив народний депутат України, лідер Української народної партії Юрій КОСТЕНКО. За його словами, «якщо за відсутності грошей не буде побудовано нової установки, то Україна лише втратить високозбагачений уран без будь-яких компенсацій». На його думку, «попередня практика вивезення ядерної зброї в трикутнику співпраці США-Росія-Україна призвела до багатомільярдних збитків». Так політик прокоментував заяву МЗС, що 22 березня Україна у повному обсязі виконала свої зобов’язання, забезпечивши вивезення до РФ за сприяння США та МАГАТЕ останньої партії високозбагачених ядерних матеріалів з Харківського фізико-технічного інституту.

«І ядерним озброєнням, і високозбагаченим ураном треба було розпоряджатися так, аби українська держава отримала від цього максимальну  вигоду, а не суцільні проблеми», - вважає політик. КОСТЕНКО навів приклад Північної Кореї, яка «за зупинення своєї військової ядерної програми отримає від США преференції та економічні компенсації». Він нагадав, що «Україна, яка мала третій в світі ядерний потенціал, навіть не отримала слів подяки за зниження рівня ядерного протистояння у світі». На думку політика, «європейські країни не виконали свої політичні зобов’язання, і після вивезення ядерної зброї жодна європейська країна не підтримала Україну у політичному протистоянні з Росією». Він нагадав, що «Україна отримала тему Севастополя, Тузли, незавершений переговорний  процес по українсько-російських державних кордонах, блокування ПДЧ в НАТО Францією та Німеччиною у 2008 році тощо».

За словами КОСТЕНКА, який очолював переговорний процес під час ядерного  роззброєння,  він «пропонував іншу концепцію, яка так і не була прийнята». За його словами, «вивезення до Росії високозбагаченого урану і плутонію мало відбуватися по мірі вичерпання гарантійних термінів придатності ядерних боєголовок в Україні». «Мою ідею не було прийнято, а всі боєзаряди було вивезено до 1996 року», - коментує ситуацію політик. За його словами, «в результаті Україна отримала лише часткову компенсацію у вигляді ядерного палива для АЕС за стратегічні боєголовки і практично нічого не отримала за тактичну ядерну зброю, яку Росія вивезла раніше».

Юрій Костенко

Читайте також: