ЛУГАНСЬК. УНП вшанувала пам’ять Олега ОЛЬЖИЧА

11 червня представники Луганської УНП вшанували пам΄ять Олега КАНДИБИ - ОЛЬЖИЧА (1907-1944): поета, політичного діяча, археолога та публіциста. Про це повідомили в обласній організації УНП. «Подія, що зібрала нас сьогодні, - зауважив голова обласної організації Української народної партії Валентин ТКАЛИЧ, - сумна: 67 років як Україна втратила свого вірного сина, патріота України Олега КАНДИБУ - ОЛЬЖИЧА - провідника ОУН на центральних і східних землях України».

Валентин ТКАЛИЧ розповів присутнім про коротке, але яскраве життя ОЛЬЖИЧА – життя, віддане за Україну. «Ольжич, - робить висновок промовець, -  міг би зробити блискучу кар΄єру науковця, поета чи публіциста, але він вибрав тернистий шлях борця за незалежність і соборність України і у 1929 році вступив до ОУН. Не доживши  до свого 37-річчя, Олег ОЛЬЖИЧ героїчно загинув, не зрадивши нікого зі своїх товаришів».

Пам'ять Олега ОЛЬЖИЧА партійці вшанували хвилиною мовчання. Підсумовуючи сказане, ТКАЛИЧ зазначив, що подібні заходи мають за мету відновити історичну справедливість щодо постаті Олега КАНДИБИ – ОЛЬЖИЧА та багатьох патріотів України, на яких радянська влада повішала тавро зрадників, бандитів, фашистів.

Довідка. Народившись в Житомирі та навчаючись у Пущі-Водиці, ОЛЬЖИЧ був вимушений у 1923 р. емігрувати до Чехословаччини, де вступив на філософський факультет Карлового університету, одночасно відвідуючи лекції з археології, мистецтвознавства та історії. У 23 роки захистив докторську дисертацію. Читав лекції в Гарвардському університеті (США) і заснував там Український науковий інститут. У 1929 р. він вступає до ОУН, за дорученням якої бере участь у проголошенні демократичної Карпатської України, окупованої угорськими фашистами, а з початком війни разом з Оленою Телігою приїздить до Києва, аби будувати вільну від нацистів та більшовиків Україну. В окупованому Києві здобуває славу національного героя, створивши УНРаду, що виконувала роль репрезентанта інтересів українського народу. Налагоджує видання газети «Українське слово», літературного журналу «Літаври», створює Спілку українських письменників, яку очолила Олена Теліга. Але хвиля українського відродження, що почалася  із приходом німців, швидко пішла на спад – 27 листопада 1941 р. за наказом з Берліну УНРаду було заборонено, почалися арешти. Ольжич переходе на нелегальне становище, переїжджає до Львова, де влітку 1944 р. на конспиративній квартирі його заарештовують і як дуже небезпечну для рейху людину везуть на допит до Берліну, а звідти – до сумнозвісного концтабору Заксенгаузен. Намагаючись дізнатись про його соратників в боротьбі за самостійну Україну, гестапо два тижні його безперервно катувало, поки смерть не зупинила тортури.

УНП, Луганська область

Читайте також: