Бездіяльність МАГАТЕ стимулює міжнародний тероризм захоплювати атомні електростанції, – Юрій Костенко. Спецпроєкт «Україна у вогні» УКМЦ. ВІДЕО

Бездіяльність МАГАТЕ стимулює міжнародний тероризм захоплювати атомні електростанції, – Юрій Костенко. Спецпроєкт «Україна у вогні» УКМЦ. ВІДЕО

Головні тези інтерв’ю 18 березня 2022 року міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України у 1992-1998 роках, лідера УНП Юрія Костенка із серії відеоінтерв'ю про гібридну повномасштабну збройну російсько-українську війну «Україна у вогні» («Ukraine in Flames»), створеної «Українським кризовим медіа-центром» («Ukraine Crisis Media Center»).

Мої висновки щодо того, що мало б робити МАГАТЕ у ситуації із захопленням українських АЕС російськими ядерними терористами та що вона не робить.

Перше. Після заяви путіна про те, що однією з причин російської так званої спецоперації, тобто широкомасштабної війни проти України, є ядерна військова програма України, яка загрожуватиме і Росії та світу, я не побачив жодних реакцій з боку МАГАТЕ на цю чергову російську провокацію. З іншого боку, ви повинні знати, що саме МАГАТЕ є органом, який здійснює контроль за нерозповсюдженням ядерної зброї. Що саме МАГАТЕ, після того як Україна стала незалежною і поставила всю свою ядерну діяльність під МАГАТЕ, повністю знає все, що стосується ядерних матеріалів, які знаходяться на українських атомних станціях і в Чорнобильській АЕС у зруйнованому реакторі. Система моніторингу, якою користується МАГАТЕ, дозволяє їй повністю відповідати за кожен грам ядерного палива як свіжого, так і відпрацьованого, які знаходяться в Україні. І саме МАГАТЕ повинна була у першу чергу спростувати цю брехливу тезу путіна щодо ядерної програми України, але, на превеликий жаль, вона цього не зробила.

Друге. Коли російські війська дійшли до Чорнобильської АЕС, а пізніше до Запорізької АЕС, не було категоричної заяви МАГАТЕ із вимогою не наближатися з військовими діями за 30 км до цих ядерно небезпечних об’єктів. Не було також адекватної оцінки того, які загрози несе з собою російська варварська армія на чорнобильському майданчику, коли було відключено енергопостачання ЧАЕС і був втрачений доступ до системи моніторингу за тими ж самими ядерними матеріалами. Але що страшніше, був втрачений доступ до системи моніторингу за тим скільки і у яких темпах накопичується водень у сховищах відпрацьованого ядерного палива, який загрожував на чорнобильському майданчику повторенням Киштимської аварії, яка була у Радянському Союзі, радіаційна аварія перша масштабна, що знищила величезну кількість і людей, і забруднила величезну кількість територій радіоактивними відходами. Те ж саме стосувалося ЗАЕС, де МАГАТЕ не зробило аналогічні заяви, висновки, із попередженням уже європейської спільноти та людства, що своїми діями росія наближає світ до ядерної катастрофи, масштаби якої – небачені.

Третє. Відсутня з боку МАГАТЕ і політична оцінка того, що робить росія на території України. У міжнародному ядерному законодавстві є чітке визначення – ядерний тероризм. Це те, що сьогодні здійснює росія в Україні. Жоден посадовець МАГАТЕ не назвав ці дії ядерним тероризмом і, більше того, не закликав світову спільноту до протидії ядерному тероризму в Україні. Це загрожує тим, що надалі міжнародний тероризм не буде захоплювати літаки, а буде захоплювати АЕС й висувати політичні вимоги до всього демократичного світу.

Отже, мій головний висновок. Бездіяльність МАГАТЕ, яку вона виявляє і відсутність фаховості у заявах МАГАТЕ, вони тільки сприяють тому що рано чи пізно або цей орган потрібно буде докорінно змінити і зробити його нарешті дієвим механізмом для контролю як за нерозповсюдженням ядерної зброї, так і захистом ядерних енергетичних об’єктів від будь-якої агресії у світі, або ж цей орган треба визнати, що він не виконує своїх функцій і він як такий не потрібен людству.

Юрій Костенко, Повномасштабна російсько-українська війна, Ядерний тероризм, МАГАТЕ / IAEA

Читайте також: