Луганська УНП відзначила день пам’яті Героїв Крут

29 січня  Луганська обласна організація  Української народної партії, як  і вся патріотична Україна,  відзначила сумну дату, котра  назавжди увійшла в історію  країни як зразок жертовності й героїзму за нашу Батьківщину - це день пам’яті Героїв Крут. Захід відбувся за організації УНП, КУН, ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина».

Луганські патріоти  вшанували пам’ять юнаків, загиблих у нерівному бою під Крутами, ходою від пам′ятника Тарасу ШЕВЧЕНКУ до пам′ятника Жертвам політичних репресій. Колона, яка йшла головною вулицею обласного центру, скандувала: «Слава героям!»; «Україна понад усе!» та «Слава Героям Крут!».

Голова  Луганської обласної організації Української  народної партії Валентин ТКАЛИЧ назвав молодих добровольців, котрі загинули під Крутами в той час, коли Центральна Рада вирішувала, чи потрібна Україні армія, «справжніми героями, цвітом української нації».

«Їхній  героїзм має велике історичне  значення для розуміння українцями важливості об’єднання навкруги української ідеї», - додав представник УНП. А луганський поет-просвітянин Юрій КИСЕЛЬОВ присвятив цій події вірш «Крути».

Учасники  акції обговорили питання: чому загинули молоді недосвідчені студенти та учні гімназії? Хто винен у їхній смерті? І, як зазначив Валентин ТКАЛИЧ, «ці питання має ставити кожен сучасний український політик, щоб не допустити помилок, яких було допущено 94 роки тому. Бо як вчить історія, без належних висновків помилки мають здатність повторюватись».

Довідка. У кінці грудня 1917 року уряд більшовицької Росії розпочав війну проти Української Народної Республіки. У січні 1918 року до Києва почали наближатися три більшовицькі військові угрупування під командуванням колишнього полковника царської армії М.Муравйова.

Щоб відбити навалу ворожих військ і захистити Україну від інтервенції, 29 січня  1918 року  на залізничній станції Крути під Бахмачем на Чернігівщині студенти-добровольці Українського народного університету, Київського університету імені Святого Володимира, учні старших класів Кирило-Мефодіївської гімназії та невеликий загін Вільного Козацтва дали бій наступаючій більшовицькій армії.

300 студентів та школярів стали зі зброєю проти 6 тисячного війська, що складалося з петроградських та московських червоногвардійців і матросів Балтійського флоту. Протягом п’яти годин патріоти-добровольці стримували натиск професійної більшовицької армії, але сили були нерівні.

Бій під Крутами закінчився українською поразкою. В тому бою загинуло 250 українських студентів та гімназистів, 10 старшин, 32 юнаки потрапили в полон і були закатовані російськими солдатами. Решту поранених відвезли до Харкова.

Після звільнення України від більшовицької армії 19 березня 1918 року в Києві, на Аскольдовій могилі, відбулися похорони полеглих у бою під Крутами. Тоді стало відомо, що, увірвавшись до Києва, більшовицьке військо влаштували тотальний терор, розстрілявши на вулицях Києва більше 5 тисяч мирного населення тільки за те, що люди розмовляли українською мовою.

УНП, Луганська область

Читайте також: