Анексія Росією Криму може спровокувати гонку ядерного озброєння у світі - Юрій Костенко

Анексія Росією Криму може спровокувати гонку ядерного озброєння у світі - таку думку сьогодні на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі висловив екс-міністр охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки (1992-1998) Юрій Костенко.

На думку політика. інші країни світу теж можуть розпочати висувати територіальні претензії.

"Те, що відбулось з ядерним роззброєнням можна назвати ядерним розоренням України" - заявив керівник тодішньої урядової делегації на перемовинах з Росією щодо ядерного роззброєння Юрій Костенко.

За його словами. Будапештський меморандум, підписаний Україною при ядерному роззброєнні, зобов'язував країни-гаранти не лише не застосовувати щодо України силові та економічні дії, а й гарантувати її територіальну цілісність. Те, що сьогодні Криму був анексований Росією, а країни-гаранти безпеки України - США та Велика Британія - не зробили жодних рішучих дій, щоби завадити цьому, може призвести до початку "гонки ядерного озброєння" - вважає Юрій Костенко.

За його словами, саме складання ядерної зброї Україною свого часу призупинила розвиток ядерного потенціалу багатьох країн світу. Тому зараз ситуація із Кримом може підірвати цю стабільність та змусити решту країн шукати можливості самостійно захищати власні території, зокрема й за рахунок відновлення розвитку ядерного потенціалу

"20 країн, які згорнули ядерні програми внаслідок того, що зробила Україна зі своїм потенціалом, побачивши відсутність міжнародного захисту від агресії, будуть змушені шукати власні рецепти захисту. Якщо, наприклад, Японія візьметься за це, то вона невдовзі стане ядерною державою. Залишилося багато країн, які можуть повернути собі ядерну зброю" - наголосив політик.

Крім цього, Юрій Костенко зауважив, що в України нині немає шансів повернути собі статус ядерної держави, адже для цього необхідно, за різними підрахунками, від 50 до 100 мільярдів доларів. З іншого боку, у випадку, якщо Україна вирішить відновити свій ядерний потенціал, вона зіштовхнеться із міжнародними санкціями, як свого часу зіштовхнувся Іран. "Тому Україна має шукати іншу систему своєї безпеки. Найкращий спосіб - це вступ до НАТО" - резюмував Юрій Костенко.

Юрій Костенко, Крим

Читайте також: